Grzejniki elektryczne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów

Grzejnik elektryczny cieszą się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. Gdy zastanawiamy się nad wyborem grzejników do naszego mieszkania, musimy się dobrze zastanowić jaki typ grzejników najlepiej spełni nasze  oczekiwania.

 

Niewątpliwą zaletą grzejników elektrycznych jest to, że ich cena jest tania w porównaniu do innych typów grzejników. Korzysta on z energii elektrycznej, więc wiemy, że koszty tej energii są stabilne i nie ulegną nagłej, niespodziewanej podwyżce. Grzejnik elektryczny podłącza się do  instalacji elektrycznej za pomocą przewodu doprowadzającego do puszki instalacyjnej. Ich montaż jest prosty – urządzenie stawiamy lub zawieszamy na ścianie i podłączamy do sieci elektrycznej. Możemy je zamontować, gdzie tylko zechcemy. Korzystanie z niego jest bezpieczne i bardzo łatwe. Są one ekologiczne, nie zanieczyszczają środowiska. Energia elektryczna jest dostępna praktycznie cały czas, więc jest to duża zaleta w tego typu rozwiązaniach.

 

Na rynku występuje  głównie pięć typów grzejników elektrycznych. Troche się one różnią między sobą i mają inne zastosowanie. W budynkach mieszkalnych wyróżniamy:

 

Grzejniki elektryczne konwekcyjne – Występują w formie stacjonarnej i przenośnej. Bardzo szybko się one nagrzewają, co powoduje, że idzie za ich pomocą bardzo szybko ocieplić pomieszczenie. Na ogół posiadają trzystrefowy termostat. Proste w montażu –  wystarczy zawiesić je na zwykłych kołkach i podłączyć do gniazdka elektrycznego. Grzejnik ten zmniejsza wilgotność powietrza. Dlatego najlepiej pasuje do łazienek i kuchni.

 

Termowentylatory – W jego wnętrzu znajduje się spirala grzewcza. Posiada on niewielki wiatraczek, z którego wydobywane jest ciepło. Wiatraczek ten działa dość głośno, dlatego nie bardzo się nadaje do pracy ciągłej, gdyż hałas może rozpraszać domowników. Termowentylatory potrafią bardzo szybko nagrzać pomieszczenie. Warto do niego zakupić przynajmniej dwustopniowy termostat i czujnik , który zabezpieczy te urządzenie przed przegrzaniem.

Grzejniki olejowe – We wnętrzu urządzenia znajduje się olej, który jest źródłem ciepła. Grzejnik ten nagrzewa się powoli, jednak gorący olej jest w stanie ogrzewać pomieszczenie jeszcze długo po jego wyłączeniu. Na początku zużycie energii jest wysokie, jednakże później ono spada. Tego typu grzejniki są bardziej oszczędne od grzejników konwektorowych, jeśli są one włączone przez dłuższy okres czasu.

Grzejniki ceramiczne – Posiadają one w sobie wkłady ceramiczne, które bardzo szybko się nagrzewają. Gdy grzejnik się nagrzeje, zaczyna powoli tracić swą temperaturę. Służą one na ogół do dogrzewania pomieszczeń.

Grzejniki elektryczne halogenowe – Wytwarzają promienie podczerwone, które nagrzewają przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości. Ich zaletą jest to, że działają odrazu po włączeniu urządzenia. Ich zasięg wynosi na ogół do dziecięciu metrów. Promienie padają na wprost , więc nadają się doskonale do ogrzania garaży, lub niewielkich pomieszczeń.

W przeciętnym mieszkaniu najlepiej sprawdzą się grzejniki olejowe i konwektorowe. Są one najbardziej energoszczędne. Grzejniki halogenowe najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach pół otwartych np. sklepach, magazynach, halach produkcyjnych.