Site Overlay

Czy warto kupować broń?

W związku z agresją militarną Rosji w Ukrainie, w ostatnich tygodniach w Polsce wzrosło zainteresowanie bronią i innymi akcesoriami, które są ogólnodostępne i nie wymagają pozwolenia. Dlatego też sklep z bronią Poznań cieszy się teraz sporą popularnością i wielu ludzi chce się w nim zaopatrzyć w broń.

Jak zdobyć pozwolenie na broń?

Polskie prawo jest dość zawiłe, jeśli chodzi o uzyskanie pozwolenia na broń. Poza szeregiem dokumentów, takich jak zaświadczenie lekarskie stwierdzające fizyczną i psychiczną zdolność do posługiwania się bronią, jego uzyskanie wiąże się z wieloma kosztami administracyjnymi.

W związku z agresją militarną Rosji w Ukrainie, w ostatnich tygodniach w Polsce wzrosło zainteresowanie bronią i innymi akcesoriami, które są ogólnodostępne i nie wymagają pozwolenia

Ponadto, aby otrzymać broń do ochrony osobistej, trzeba uzasadnić, że występuje realne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia. O ile osobie, która wykonuje zawód detektywa nie będzie ciężko to zrobić, bo może pokazać licencję, o tyle zwykły Polak może mieć kłopot. Samo stwierdzenie, że za granicą jest konflikt nie wystarcza.

Dlatego też tak popularne stają się środki ochrony, na które nie trzeba pozwolenia. Takie sklep z bronią Poznań oferuje także online, więc zakupy można zrobić bez wychodzenia z domu.

Jaka broń nie wymaga pozwolenia?

Każdy może mieć przy sobie w ramach ochrony osobistej:

  • broń alarmową (hukową),
  • broń na kule gumowe lub pieprzowe,
  • wiatrówkę (karabinek lub pistolet),
  • paralizator,
  • gaz pieprzowy,
  • pałkę teleskopową.


Bez pozwolenia można również posiadać broń wyprodukowaną przed 1885 rokiem oraz replikę broni.

Czy warto mieć w domu broń?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Zawsze warto mieć pod ręką to, co pozwoli obronić się przed napastnikiem i uratować zdrowie lub życie. W Polsce niezwykle rzadko zdarza się, by do zwykłych ludzi ktoś próbował się włamać i ich okraść, więc Polacy jako tako nie mają w domu broni w celu ochrony osobistej. Liczą raczej na systemy alarmowe, drzwi antywłamaniowe lub psa.

Środki ochrony przydają się na pewno w niektórych sytuacjach zawodowych. Zdarza się, że kurierzy lub listonosze noszą przy sobie gaz pieprzowy, czy paralizator w celu ochrony przed napadem.

Podstawowy sprzęt, właśnie taki jak gaz albo gwizdek alarmowy, powinny nosić kobiety, które muszą samotnie wracać do domu i po prostu się boją. Sklep z bronią Poznań oferuje także broń obronną, która przydaje się w takich sytuacjach.

Przede wszystkim, mając w domu broń, nawet tę bez zezwolenia, należy trzymać ją w miejscu niedostępnym dla innych. Musi być niedostępna zwłaszcza dla dzieci, które mogą sobie wyrządzić za jej pomocą ogromną krzywdę.