Site Overlay

Ochronniki słuchu – rodzaje oraz zastosowanie

Podczas oddawania strzału huk, jaki mu towarzyszy może być bardzo bolesny dla strzelca, ponieważ natężenie dźwięku, jakie powstaje, osiąga od 150 do nawet 180 dB. Długotrwałe narażanie słuchu na wysokie natężenie dźwięku może doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, dlatego zaleca się stosować ochronniki słuchu (z których ofertą zapoznasz się tutaj: https://www.specshop.pl/pol_m_Wyposazenie-taktyczne_Ochrona-sluchu-786.html) zarówno w pomieszczeniach, jak i w plenerze.

Ochronniki słuchu – charakterystyka

Ochronniki dostępne są w wielu kolorach w zależności od potrzeb. Słuchawki w kolorze khaki lub zielonym stosowane są przez wojsko, natomiast ochronniki w kolorze czarnym najczęściej używane są na strzelnicach. Osoby, które polują w lesie noszą ochronniki w kolorze jaskrawym, np. żółtym lub pomarańczowym, aby były one dobrze widoczne pomiędzy drzewami.

Najczęściej ochronniki słuchu zbudowane są z dwóch czasz połączonych ze sobą pałąkiem przechodzącym przez głowę. Niektóre z ochronników mogą być wyposażone w różnego rodzaju dodatkowe funkcje w zależności od modelu oraz potrzeb użytkownika.

Podczas wyboru ochronników trzeba wziąć pod uwagę, w jakich warunkach będą one używane oraz jakie funkcje mają spełniać. Wybór jest duży, ale wszystko zależy od potrzeb i preferencji, a także możliwości finansowych, ponieważ koszt ochronników waha się od kilkunastu złotych do nawet kilku tysięcy złotych.

Rodzaje ochronników słuchu

Ochronniki słuchu mogą różnić się od siebie kolorem oraz dodatkowymi funkcjami. Wyróżnić można następujące rodzaje ochronników:

  • pasywne – swoim kształtem przypominają one słuchawki nauszne i są bardzo wygodne podczas długotrwałego noszenia. Mają one szeroki pałąk na głowę, który wykonany z jest z miękkiej okładziny i prętów, które dopasowują się do kształtu głowy i zmniejszają nacisk punktowy. Czasze mają szerokie i miękkie uszczelnienia, które nie uciskają uszu, ale skutecznie je chronią przed hałasem. Czasze zawieszone są nisko i mają kątowe ścięcie u dołu, a także brak wystających elementów, co wpływa na to, że ochronniki nie zsuwają się z uszu podczas strzelania z broni długiej,
  • aktywne – ich budowa jest podobna do ochronników pasywnych. Aktywne ochronniki umożliwiają porozumiewanie się z innymi strzelcami w sposób wyraźny i swobodny. Ochronniki te mają wbudowany system wygłuszający, który blokuje jednolite i impulsywne dźwięki. Dzięki regulacji określić można, jakie dźwięki i o jakim natężeniu mogą być słyszane w chronikach. Aktywne ochronniki mają wbudowany jeden lub kilka mikrofonów, które wyłapują dźwięki z otoczenia, np. rozmowę czy szelest przemieszczających się zwierząt.