Site Overlay

Idealna kabura – wybór nie jest oczywisty

Co jest najważniejsze przy wyborze kabury? Przede wszystkim to, do czego ma być stosowana. Można to rozpatrywać w kilku aspektach, najlepiej jednak zacząć od określenia, jaką broń chcemy w niej nosić. Warto na początku zaznaczyć, że do replik airsoft gun kabury dedykowane broni palnej mogą (choć nie muszą) nie pasować – repliki wykonane są z innych materiałów, przez różnych producentów i mogą nieznacznie różnić się wymiarami od palnego odpowiednika, różnice te jednak mogą zaważyć czy kabura będzie użyteczna.

Dedykowana czy uniwersalna?

Pistolety (bo ten rodzaj broni zazwyczaj nosi się w kaburze) mają różne kształty i wymiary, co ma ogromne znaczenie

Pistolety (bo ten rodzaj broni zazwyczaj nosi się w kaburze) mają różne kształty i wymiary, co ma ogromne znaczenie. Zatem szukając odpowiedniej kabury – szukamy jej pod konkretny model pistoletu. Oczywiście, istnieją na rynku tzw. kabury uniwersalne, najczęściej materiałowe (czasem skórzane), które teoretycznie powinny pasować do kilku modeli pistoletów, nawet od różnych producentów, często produkty te wyposażone są w rzep lub paski umożliwiające regulację w ograniczonym zakresie.

Jaki rodzaj wybrać?

Na rynku jest wiele różnych rodzajów kabur pistoletowych, bardzo ważne jest określenie, do jakiego celu kabura będzie wykorzystywana. Do skrytego noszenia broni na co dzień świetnie nadają się kabury wewnętrzne – zaczepia się je do paska, a nosi wewnątrz spodni. Dobrym rozwiązaniem będą też miękkie (materiałowe lub skórzane) kabury mocowane do paska i dobrze przylegające do ciała. Jeśli nie zależy nam za bardzo na dyskrecji – dostępne są kabury “na ramię” lub “pod pachę” – wyposażone w specjalne szelki. W strzelectwie sportowym stosuje się kabury wykonane z tworzywa (kydexu), mocowane do paska – ze względu na obowiązujące przepisy IPSC – tak by grzbiet broni był na jego wysokości. Zdecydowanie największy wybór możliwości jest w przypadku zastosowań militarnych (służby mundurowe, strzelectwo taktyczne i bojowe) – od miękkich kabur taktycznych mocowanych do oporządzenia przy użyciu taśm molle (lub innych, podobnych), przez klasyczne, mocowane do paska, po kabury udowe. Często takie taktyczne rozwiązania dostępne są w różnych kolorach i wzorach maskujących.

Na rynku jest wiele różnych rodzajów kabur pistoletowych, bardzo ważne jest określenie, do jakiego celu kabura będzie wykorzystywana

Bezpieczeństwo noszenia broni

Dodatkowym, najważniejszym aspektem noszenia broni jest bezpieczeństwo, które należy rozumieć bardzo szeroko. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze: czy spust jest w kaburze zabezpieczony tak, że nosząc przeładowaną broń, nie nastąpi przypadkowy wystrzał? Po drugie: czy sama broń jest zabezpieczona przed wypadnięciem lub wysunięciem się z kabury, nawet przy nagłej zmianie pozycji naszego ciała (gdy się przewrócimy, będziemy się pochylać, siadać itp.)? Po trzecie: czy broń jest zabezpieczona przed wyszarpnięciem jej z kabury przez inną osobę (przypadkowe lub celowe)?

Należy pamiętać, że wszystko zależy od sytuacji, w której nosimy broń i pod tę sytuację należy wybrać właściwą kaburę – wybór ten ma znaczenie jak się w niej odnajdziemy i będziemy mogli skutecznie działać oraz czy będziemy bezpieczni my oraz osoby w naszym otoczeniu.