Site Overlay

Odzież taktyczna – co to takiego?

Na ulicach, często można spotkać osoby, które ubrane są w kurtkę z wzorem moro, czy spodnie bojówki. Nie zawsze są to żołnierze, czy wojskowi, taka odzież jest coraz bardziej popularna także wśród cywilów. Dlaczego? Czym charakteryzuje się dobra odzież taktyczna?

Odzież taktyczna – dla miłośników aktywnego spędzania czasu

Odzież taktyczna (jak choćby ta, produkowana przez firmę Helikon) charakteryzuje się, przede wszystkim, materiałami, z jakich jest wykonana. Musi być termoaktywna, wytrzymała i odporna na rozdarcia czy trudne warunki atmosferyczne. Powinna też dobrze odprowadzać pot, jednocześnie gwarantując swobodę ruchów. Najczęściej występuje ona w kolorach takich, jak zieleń, brąz, czerń. Wszystkie te cechy sprawiają, iż po odzież taktyczną sięgają miłośnicy aktywnego spędzania czasu, np. outdooru, leśnych i górskich, pieszych wędrówek, myślistwa, czy strzelectwa.

Na ulicach, często można spotkać osoby, które ubrane są w kurtkę z wzorem moro, czy spodnie bojówki

Kurtki taktyczne

Taktyczne okrycie wierzchnie musi posiadać kilka najważniejszych cech. Przede wszystkim, ma nas ochronić przed wiatrem, zimnem, deszczem, czy śniegiem. Jednocześnie, nie może w żaden sposób utrudniać ruchów osobie, która ją nosi. Dodatkowo, powinno być praktyczne. Dlatego też, kurtki taktyczne mają wszytych wiele przydatnych kieszeni, by móc w nich trzymać, przydatne w terenie, przedmioty.

Buty taktyczne

Jest to obuwie specjalistyczne, skierowane głównie do służb mundurowych. Nic więc dziwnego, iż tworzy się je tak, by zniosły nawet najtrudniejsze warunki. Wykonane są z, najlepszych gatunkowo, materiałów (najczęściej dobrej jakości skóry naturalnej).

Takie buty charakteryzują się też wysoką, dobrze trzymającą kostki, cholewką, a także grubą, antypoślizgową podeszwą (koniecznie z bieżnikiem). To obuwie sprawdzi się podczas pieszych wędrówek, szczególnie po trudnym terenie. Warto zainwestować w naprawdę dobrej jakości obuwie, kupione u znanego i cenionego producenta, jak choćby w Helikon, by być pewnym, iż ochrona stóp będzie na wysokim poziomie.

Spodnie taktyczne

Podobnie jak kurtki, spodnie terenowe powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów

Podobnie jak kurtki, spodnie terenowe powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Muszą być wytrzymałe i wiatroszczelne. Najlepiej, gdy mają wszyte specjalne panele na pośladkach i kolanach, które dodatkowo chronią przed wodą i otarciami. Najlepsze bojówki posiadają też specjalne troki wszyte w nogawki, które można zaczepić o podeszwy butów. W ten sposób ochronimy nogi przed otarciami i wpadaniem do środka buta drobnych kamieni, błota i innych zanieczyszczeń.

Jak widać, każdy miłośnik outdooru może się zaopatrzyć w specjalną odzież taktyczną. Warto wybrać tę produkowaną przez znaną i renomowaną firmę, by być pewnym jakości ubrań.